Sokszor eszembe jutott pelenkázás közben, milyen jó nekem, hogy a kényelmes és gyors, eldobható pelenkák korában lettem édesanya. Ezzel párhuzamosan elkezdődött az új, környezettudatos hullám, a mosható pelenkákkal. Majd’ 9 évvel ezelőtt, még nagyon újdonság volt és őszintén bevallom, én nem voltam elég vagány a mosipelusozáshoz.
A pelenkázás történelme a mosipelusozástól indult, csak egy kicsit kezdetlegesebb volt. Mind hallottuk már, hogy édesanyánk, nagymamánk, miként bugyolálta az újszülöttet textilpelenkába, tűzte meg biztosítótűvel, majd küzdött a foltok eltávolításával áztatással, hipózással és sikálással.
De mi volt a textilpelenkák előtt? Meghökkentő és kreatív megoldások a középkortól napjainkig:
- A sötét középkor Európájában, -amit finoman szólva nem a higiéniájáról ismerünk- például nem is nagyon izgatták magukat az újszülött ürítése miatt. Becsomagolták a babát egy jó szoros pólyába, majd jó esetben pár nap után, de esetenként egy hét után tették csak tisztába a picit. Jesszus! Amikor az időjárás engedte, olyan pólyát adtak rá, ami a baba ülepénél nyitott volt, alá pedig textileket tettek, hogy felszívja. Persze az alapértelmezés az volt, hogy sokat legyenek szabadban pucéran a bébik, ami nagyban elősegítette a korai szobatisztaság kialakulását. (Mondjuk szerintem a hetekig „dunsztolódás” is ezt segítette elő. Jajjj…)
- Azokon a területeken, ahol a meleg éghajlat engedte, sokkal szerencsésebben alakult a babák sorsa. Afrikai törzsek kultúrájában is volt ürítésre alkalmas, kijelölt terület, a felnőttek ezt használták. A babákat pedig non-stop hordozták és az egymásra hangolódott anya és baba, érezte mikor van „helyzet”. Ekkor anyuka leoldotta a picit és a föld fölé tartotta. Harmónia és praktikum csodás ötvözete. Ezeknél a törzseknél, ha mégis pelenkát kellett adni egy babára, akkor szőrös állatbőr és száraz fű kombinációjába bugyolálták. Csupa természetes, bőrbarát anyag. Nem mellesleg pihe puha.
- Ahol hidegebb éghajlat volt jellemző, például az eszkimó törzseknél, ott a fókabőr és moha kombinációját alkalmazták. Milyen érdekes nem? Az afrikai törzsek és az eszkimó törzsek ugyanazt a módszert alkalmazták, pedig soha nem találkoztak, hogy megvitassák a tapasztalataikat. Egyszerűen csak mindenkinek megvolt a magához való esze.
- A 19. szd. Végén, 20. szd. elején, már a ma ismert tetra pelenkához hasonló formájú, de különféle anyagú alkalmatosságba csomagolták az érzékeny bébipopókat. Volt pamut, bambusz, kender, vászon és műszálas verzió is. Esetenként a külső borítás olajba áztatott selyem volt, ami az akkori lehetőségekhez képest egész jól zárta a vizet és még egész természetesnek is mondható. Maria Allen, amerikai kreatív anyu találta fel a szövetpelenkák első változatát, mely gyapjú, vagy gumiborítást kapott. De ezek egyike sem bizonyult bababőr-barátnak, így tovább ment az ötletelés.
- 1944ben egy papírgyáros is megszimatolta az üzleti lehetőséget és papír alapú pelenkabetétet próbált gyártani, de az anyag durva volt és még át is eresztett.
- Marion Donovan 1950-ben szabadalmaztatta az első vízzáró pelenkaborítást, melynek prototípusát zuhanyfüggönyből készítette el saját kislánya számára. Továbbgondolta ezt az ötletet és az első eldobható pelenka terve is tőle származik, de végül nem ő gazdagodott meg belőle… (Az eredeti szabadalomból azért bezsebelt egy millát. :-))
- …hanem a Procter andGamble, ahol a feltalálók már a tépőzáras változatot fejlesztették ki, majd Pampers márkanéven kezdték forgalmazni. (Ugye mennyivel jobb, mint a moha? :-D) De ez még akkor olyan drága volt, hogy nem tudott világhódításnak indulni, csak egy nagyon szűk réteg engedhette meg magának, legtöbben maradtak a textilpelenka használatánál és csak utazáshoz használták a drága verziót. A Pampers 1984-ben kezdte alkalmazni a pelenkák gyártása során, a mai ultramag elődjét, a nagy nedvszívó képességgel rendelkező nátrium-poliakrilát műanyagokat. A Szívemalól pelenkaválogatásában megtalálható ez (helyesebben a legmodernebb változata), és a Premium Care is, a többi 6 márka mellett.
- A textilpelenkát háromszögre hajtották, bele kerülhetett az Ágnes-betét, ami ugyanúgy mosható volt, mint a külső borítás és az Éva-betét, ami papírból készült és eldobható volt. A háromszög csúcsát felhajtották a pocakhoz, a két oldalsó szárat pedig szembe, tűzés és kész is. Erre kerülhetett később a gumibugyi, ami lehetett belebújós, vagy patentos, de mindenesetre babapopsi-dunsztolós. Jajjj…
- Magyarországon a 80-as évektől érhető el az eldobható pelenka. De csak a 90-es évekre futott be annyira, hogy átvegye a vezetést a textilpelenkától.
- Az eldobható pelenkák több mint 20 éves egyeduralmát, a környezettudatos látásmóddal megérkező mosható pelenka törte meg. Illetve vele párhuzamosan fejlesztették a világ környezettudatos, de kényelmes anyái az öko pelenkákat, melyek ötvözik az eldobható pelus kényelmét, az ökológiai lábnyom csökkentésével és sokkal nagyobb hangsúlyt kap a gyártásuk során a fenntartható gazdálkodás, a természetes anyagok használata és az allergizáló szerek elhagyása. Egy mosható pelenka akár 40 %-kal is csökkentheti a környezeti terhelést, mint az eldobhatók, még akkor is, ha kalkulálunk a mosás okozta szennyezéssel. Mosható pelenkaválogatásom Natural Pack néven fut, én magam is imádom a színes és kedves mintákat a pelenka-külsőkön. Hogy az öko változat hol helyezkedik el az ökológiai lábnyom skálán, a 100%-ban terhelő eldobható pelenka és a 60% körül terhelő mosható pelenka között pontosan, arról nem találtam adatot, de a kettő között van és bizonyosan a 60-hoz van közelebb, nem a 100-hoz. A Szívemalól Öko Pack pelenkaválogatásával 6 európai ország, 7 márkáját lehet letesztelni. Érzékeny bőrű babáknál érdemes tenni egy próbát az öko változatokkal.
Akárhogy kutakodtam, nem találtam feljegyzést arról, hogy ki és mikor találta fel a mai modern mosható pelenkát. Ennek nagy valószínűséggel az lehet az oka, hogy egy régi ötlet újragondolása, kreatív fejlesztése nem annyira köthető pontos időponthoz és egy konkrét személyhez. Mert manapság már nem egymástól függetlenül találjuk fel a nyusziszőr-fű, vagy a fókabőr-moha kombinációjú pelenkát, hanem az internet korszakában kontinenseken átívelve osztjuk meg a felmerülő problémáinkat, tapasztalatainkat, ötleteinket és megoldásainkat.
PrisztacsMerci
Szívemalól